2026.01.30 GMINNE OBCHODY 107. ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO CZ. I
W piątek, 30 stycznia, odbyły się uroczyste obchody 107. rocznicy Powstania Wielkopolskiego – wydarzenia, które na zawsze zapisało się w historii naszej małej Ojczyzny oraz całej Wielkopolski.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wojciecha w Sadkach, odprawioną przez księdza proboszcza Witolda Korowajczyka. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie oddano hołd poległym mieszkańcom Sadek oraz powstańcom wielkopolskim.
Po powitaniu gości przez Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach, Panią Iwonę Biniak, wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Następnie Apel Pamięci odczytała pracownica GOK – Monika Mitek. Wyznaczeni uczniowie Szkoły Podstawowej w Sadkach udali się na mogiły powstańców w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.
Delegacje instytucji, szkół, organizacji oraz służb mundurowych złożyły wiązanki na grobie pomordowanych mieszkańców Sadek , dając wyraz pamięci, wdzięczności i szacunku. Jako pierwsza wiązankę złożyła Delegacja Urzędu Gminy w Sadkach, a następnie:
-Delegacja Rady Gminy Sadki
-Delegacja Sołtysów Gminy Sadki
-Związek Kombatantów
-Delegacja Związku Emerytów i Rencistów
(kwiaty złożono na grobie kaprala Floriana Kmieciaka)
-Delegacja Gminnej Biblioteki Publicznej
-Delegacja Przedszkola Gminy Sadki
-Szkoła Podstawowa w Sadkach
-Delegacja Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Anielinach
-Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu
-Zarząd Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego
W uroczystościach uczestniczyły również poczty sztandarowe, które nadały wydarzeniu wyjątkowo podniosły charakter. W tym dniu poczet flagowy tworzyli strażacy ochotnicy – członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadwiżynie.
Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólne uczczenie pamięci bohaterów. Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim to nasz obowiązek i powód do dumy.
Dalsza część uroczystości, która miała miejsce w sali widowiskowej, zostanie przedstawiona w kolejnym poście.
Autor: Hanna Siemion
Zdjęcia: Monika Mitek, Michalina Szałkowska
Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).. zm.).

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!